Jak można ochronić środowisko naturalne?

Są dziedziny, w których dobre praktyki uniemożliwiają stosowanie niecnych działań. Najczęściej te dziedziny mają związek z szeroko pojętym interesem społecznym, co oznacza, że ich działania, przyszłe decyzje i realizowane projekty, będą miały wpływ na każdego z nas, a też na środowisko naturalne. Nie dziwne, że w takim temacie mowa o branży budowlanej czy wydobywczej. To tak ogromne projekty, że w konsekwencji mają one wpływ na każdego z nas i to przez kolejne pokolenia. Dlatego stworzono specjalne procedury, które mają to kontrolować. Najbardziej znana z nich to ocena oddziaływania na środowisko.

ma rzeczowo ocenić wpływ planowanego przedsięwzięcia – budowlanego lub wydobywczego, na środowisko naturalne (w tym także na zdrowie ludzi). Kompleksowość takiego dokumentu wymaga, żeby znalazła się w nim weryfikacja raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, jaki musi być dostarczony przez inwestora danego projektu, a także zdobycie obowiązkowych uzgodnień i opinii prawnych. Jednocześnie, zgodnie z konwencją z Aarhus w takim postępowaniu powinien być zagwarantowany udział społeczeństwa.
Naturalne składniki
Dziennikarz: Milena Janiczek
Na podstawie: http://www.flickr.com

Ocena oddziaływania na środowisko jest konieczna w przypadku planowanych przedsięwzięć, jakie z ogromnym prawdopodobieństwem będą miały wpływ na środowisko. Może też być niezbędna na drodze postępowania administracyjnego ochrona środowiska tego typu przedsięwzięć, które widnieją na specjalnej liście „Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko”. Jednakże, nie istnieje tak naprawdę lista przedsięwzięć, które mogą mieć wpływ na obszar Natura 2000. W takim przypadku procedura może się rozpocząć, kiedy istnieje podejrzenie, iż konkretny projekt może wpłynąć na ten obszar. Procedura ta też nie jest niezbędna, jeżeli przedsięwzięcie ma wpływ na środowisko naturalne, lecz jego realizacja jest zawarta w planach ochrony obszaru Natura 2000.


Ocena oddziaływania środowiska bierze też pod uwagę pośredni i bezpośredni wpływ danego przedsięwzięcia na środowisko, co zawiera się w obszarze warunków życia ludzi, dóbr materialnych, zabytków czy dostępności kopalin. Sprawdzane są również możliwości, żeby zmniejszyć niedobry wpływ konkretnego projektu na środowisko ocena znaczącego zagrożenia dla zdrowia ludzi lub stanu środowiska naturalne, przy tym określany jest zasięg monitoringu.
Te wszystkie działania mają na celu ochronę ludzi i środowiska naturalnego przed zgubnymi skutkami ogromnych, ingerujących w nasze życie, działań. Nikt przecież nie podważy zalet rozwoju, jest to ważne w każdej dziedzinie, jednak trzeba mieć na uwadze, że rozwój tak, ale nie za wszelką cenę.
07-11-2022
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.