Jak duże znaczenie posiada w ludzkim organizmie taki składnik jak magnez?

Bez magnezu, zatem niezwykle istotnego elementu dla ludzkiego ciała nie byłoby możliwe zwyczajne funkcjonowanie, gdyż posiada on duży wpływ na większość mechanizmów życiowych, które zachodzą w naszym organizmie.


Niedobór magnezu, szczególnie ten przewlekły, może mieć bardzo niebezpieczne konsekwencje.
Zazwyczaj magnez kojarzy się z układem nerwowym, gdyż wykazuje oddziaływanie uspokajające i odprężające. Oprócz tego pierwiastek taki wspiera poza tym poprawne funkcjonowanie tego typu układów jak układ obiegu krwi, pokarmowy, odpornościowy, nerwowo-naczyniowy, czy kostno-mięśniowy. Organizm bardzo potrzebuje ok. 24 g magnezu, aby poprawnie móc działać. Ten pierwiastek jest magazynowany w mięśniach, tkankach miękkich oraz w kościach. Co interesujące, jedynie 1% magnezu, który jest w naszym organizmie można znaleźć w pozakomórkowych płynach.


Drzwi wewnętrzne


dach
Dziennikarz: Marma Polskie Folie
Na podstawie: Marma Polskie Folie


fototapety na drzwi
Dziennikarz: DA


Magnez ma znaczny wpływ na poprawne funkcjonowanie systemu nerwowego. Taki pierwiastek odpowiada za regulowanie funkcjonowania tarczycy. Ponadto magnez redukuje dolegliwości wiążące się z PMS. Dzięki magnezowi moglibyśmy się prędzej budzić oraz dłużej pracować, gdyż pierwiastek ten dodaje siły. Warto również wiedzieć, że magnez wykazuje oddziaływanie relaksujące, zapobiega niedokrwieniu oraz niedotlenieniu mięśnia sercowego. Bez magnezu niemożliwe jest poprawne budowanie układu kostnego. Magnez posiada bowiem bardzo duże znaczenie w przeciwdziałaniu powstawania tzw. zakrzepów w naczyniach krwionośnych.
Trzeba też wspomnieć, że magnez wpływa na przepuszczalność błon komórkowych oraz bierze udział w syntezie białek. Bez właściwej ilości magnezu niemożliwe jest także odpowiednie działanie ok. 300 enzymów.
08-12-2022
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.