Domowa oczyszczalnia ścieków – dlaczego warto o niej pomyśleć w czasie stawiania nowego domu?

W naszych czasach coraz więcej budujących nowe budynki ludzi wybiera zbudowanie własnej przydomowej oczyszczalni ścieków. Rozwiązanie to jest dość często wybierane również przez osoby, które już mają wybudowany dom i chcą zminimalizować koszty jego eksploatacji.
oczyszczalnia przydomowa
Na podstawie: klargester.pl
Dlaczego warto je zastosować? Jakimi zaletami charakteryzuje się przydomowa, biologiczna przepompownia ścieków?

Najważniejszą zaletą, jaką wykazuje biologiczna oczyszczalnia ścieków - , jest jej funkcjonalny wyraz. Koszt zbudowania przepompowni jest znaczny – to nie ulega dyskusji. Jednak koszty jej funkcjonowania powinny wrócić do nas w całkiem krótkim czasie. Po zamontowaniu oczyszczalni musimy wyłącznie opłacać prąd, potrzebny do pracy pompy urządzenia. Do tego należy też doliczyć koszt wywozu nagromadzonego osadu – należy wywozić go mniej więcej co dwa lata. Co więc możemy zyskać? Nie będziemy musieli opłacać rachunków za przesyłanie ścieków do zbiorczej oczyszczalni ścieków. A jak wiadomo koszty te w dzisiejszych czasach są znaczne.

Kolejne tematy

Czy zaznaczymy, w jaki sposób możemy wykorzystać pustaki?

drewniane okna
Dziennikarz: Stolbud Włoszczowa
Na podstawie: Stolbud Włoszczowa
Kiedy się będziemy budować, lub wykańczamy własną posesję, to powinniśmy powiedzieć, co możemy tu zastosować.


Niektórzy przeciwnicy tej opcji, jaką jest biologiczna oczyszczalnia ścieków, mówią o tym, że jest ona niekorzystna dla środowiska. Jednak jest to stwierdzenie fałszywe. Filtry i pompy, w które uposażona jest taka oczyszczalnia ścieków, oczyszczają nieczystości do takiego stanu, że mogą one zostać bez obaw doprowadzone do naturalnych zbiorników lub do gruntu. Nie trzeba się przy tym martwić, że miejsca te zostaną zanieczyszczone.

przykład oczyszcalni ścieków
Dziennikarz: SuSanA Secretariat
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jeśli chodzi o same nieczystości, są one składowane w przeznaczonym do tego zbiorniku, który odznacza się niezwykłą szczelnością – w odróżnieniu od zwykłych szamb, które czasem przeciekały. Nie trzeba się także bać o to, że tego typu oczyszczalnia ścieków ważny link sprawi, że wokół naszego domu będą się ulatniać nieprzyjemne zapachy. Przepompownia posiada specjalne zabezpieczenia, które zatrzymują je w środku i zapobiegają przenikaniu ich do środowiska. Oczyszczalnia nie zepsuje więc atmosfery naszego podwórza.

Naturalnie przydomowa oczyszczalnia ścieków nie może zostać zbudowana w każdym miejscu – musi ono wypełniać szereg uwarunkowań. Chodzi tutaj szczególnie o rodzaj gruntu, odległość od naszego budynku oraz od budynków dookoła, jak również od końca działki.

To właśnie te zaostrzenia sprawiają, że jest ona skuteczna oraz tak bezpieczna dla środowiska. Jeśli jednak nasz dom spełnia konieczne wymagania, warto skorzystać z tej możliwości. Dzięki niej zaoszczędzimy w ciągu roku sporo pieniędzy, jak również będziemy przyjaźni dla środowiska. Bycie biologiczne oczyszczalnie ścieków jest przecież modne!
17-09-2022
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.