Dobre praktyki są niezbędne, żeby ochronić środowisko naturalne

Istnieją dziedziny, w których pozytywne działania uniemożliwiają stosowanie niecnych działań. Najczęściej takie dziedziny odnoszą się do szeroko pojętego interesu społecznego, co oznacza, że ich działania, przyszłe decyzje i realizowane projekty, będą miały wpływ na każdego z nas, a także na środowisko naturalne. Nie dziwne, że w tym temacie mówimy o branży budowlanej czy wydobywczej. To tak duże przedsięwzięcia, iż w konsekwencji mają one wpływ na każdego z nas i to przez kolejne pokolenia. Dlatego stworzono specjalne procedury, które mają to kontrolować. Najbardziej znana z nich to ocena oddziaływania na środowisko.


Ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko ma rzeczowo ocenić wpływ planowanego przedsięwzięcia – budowlanego lub wydobywczego, na środowisko naturalne (w tym też na zdrowie ludzi). Kompleksowość tego typu dokumentu wymaga, by znalazła się w nim weryfikacja raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, jaki musi być dostarczony przez inwestora danego projektu, a także zdobycie koniecznych uzgodnień i opinii prawnych. Jednocześnie, zgodnie z konwencją z Aarhus w tego typu postępowaniu powinien być zagwarantowany udział społeczeństwa.
Naturalne składniki
Dziennikarz: Milena Janiczek
Na podstawie: http://www.flickr.com

Oceny oddziaływania na środowisko jest konieczna w przypadku planowanych przedsięwzięć, jakie z wielkim prawdopodobieństwem będą oddziaływać na środowisko. Może też być konieczna na drodze postępowania administracyjnego ochrona środowiska tego typu przedsięwzięć, które są na specjalnej liście „Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko”. Jednakże, nie istnieje w rzeczywistości lista przedsięwzięć, które mogą znacząco wpłynąć na obszar Natura 2000.

Wejdź na ten link, żeby poznać analogiczne materiały. Dla przykładu zobacz serwis, który prezentuje zajmującą Cię tematykę, a niewątpliwie się nie zawiedziesz.

W tym przypadku procedura rusza, gdy jest podejrzenie, iż dany projekt może wpłynąć na ten obszar. Procedura taka także nie jest konieczna, jeżeli przedsięwzięcie ma wpływ na środowisko, ale jego realizacja jest zawarta w planach ochrony obszaru Natura 2000.


Ocena oddziaływania środowiska bierze też pod uwagę pośredni i bezpośredni wpływ danego działania na środowisko, co zawiera się w obszarze warunków życia ludzi, dóbr materialnych, zabytków czy dostępności kopalin.

Potrzebna będzie Ci interesująca treść (https://zielonalapka.com/pl/c/pulapki-na-jastrzebie/110) jakiegoś postu? Pewnie chciałbyś użyć wiadomości, które zawarliśmy na kolejnej witrynie. Namawiamy!

Sprawdzane są również możliwości, ażeby zmniejszyć niedobry wpływ danego projektu na środowisko, przy tym określany jest zasięg monitoringu.
Te wszystkie przedsięwzięcia mają na celu ochronić ludzi i przyrodę przed zgubnymi skutkami wielkich, ingerujących w nasze życie, działań. Nikt przecież nie podważy zalet rozwoju, jest to bardzo istotne w każdej dziedzinie, jednocześnie należy pamiętać, że rozwój tak, ale nie za wszelką cenę.
21-10-2021
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.